Soğuk Haddelenmiş Sac

GZR - GHR - GCR - GCRP/GHRP - GCRSP/GHRSP

SOĞUK HADDELENMİŞ SAC

Asitle yüzeyi tufalden temizlenen Sıcak Haddelenmiş Rulo daha ince kalınlığa getirilmek için tersinir (reversible) veya tandem hadde (4-5 ayaklı hadde) den geçirilerek hedeflenen kalınlığa haddelenir. Ancak bu haldeki sac kırılgan ve serttir. (CRF-CCRF “fullhard”)

Saca form verilebilmesi için Sürekli tavlama veya Yığın Tavlama tesislerinde belirli sıcaklığa kadar ısıtılıp ve soğutularak tavlanır. Tavlanan sacın mekanik ve yüzey özelliklerini iyileştirmek amacıyla düşük oranda ezme (temperleme) yapılır. Alınan numunede gerekli testler yapılarak, talep edilen özeliğe uygunluğu kontrol edilir. Temperlenen sac müşteriye rulo olarak veya dilinerek, boya kesilerek sevk edilir.

galvaniz_sac

Genel Kullanım Alanları

Soğuk şekillendirmeye uygun derin çekilebilir kaliteler, dayanıklı ev aletlerinin üretiminde, otomotiv sektörünün görünür-görünmeyen parçalarının üretiminde, beyaz eşya üretiminde, ev ve ofis mobilya üretiminde, ısıtma – soğutma – havalandırma donanımlarının üretiminde ve benzer bütün uygulamalarda kullanılmaktadır.

Derin sıvama gerektiren her türlü parçanın imalatında ekstra derin çekilebilir saclar kullanılır. Kaynaklanabilir özelliklerinin yanında yüzeye kolayca kimyasal kaplama yapılabilir.

İyi şekillendirilebilir, yüksek mukavemet gerektiren özellikle otomotiv parçalarının üretiminde kaynaklanabilir özelliklerini de koruyan , düşük karbonlu ve mikro alaşımlandırma yöntemi ile üretilmiş yüksek mukavemetli-düşük alaşımlı çelik kaliteler kullanılır.

Derin çekilebilirliliğinin yanında ve içindeki gıdanın özelliklerini de koruyan emaye mutfak eşyalarının (fırın-tencere gibi ) yapımında tek kat/çift kat emayelemeye uygun saclar kullanılır.

Kalınlık Aralığı:0.20mm – 2.50mm
Genişlik Aralığı:15mm- 1250mm
Standart/Kalite:EN Standartlarına göre DC01, DC03, DC04, DC05, DC06, ASTM Standartlarına göre CD , DQ, DQSK
Emayelik Kaliteler: DC01EK, DC04EK veya EK2, EK4
Yüzey:Mat veya Parlak Yüzey
Temper: Full hard veya soğuk formlamaya uygun
Menşei:Türkiye, Çin, Avrupa
Formlar:Rulo, Paket Sac, Bant
Uygulamalar: Otomotiv, mobilya , beyaz eşya, boru&profil, panel radyatör, inşaat& yapı malzemeleri, metal kalıplar vb,